کد گواهینامه:

 

گوهرشناسی چیست؟

گوهرشناسی علم شناسایی و تشخیص سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی طبیعی و تمایز آن‌ها از سنگ‌های مصنوعی و فرآوری شده است، این علم ارتباط مستقیم با کانی‌شناسی و خاستگاه تشکیل سنگ‌ها دارد.

مبانی علم گوهرشناسی اگرچه در مواردی بسیار مشابه با کانی‌شناسی است، اما باید دانست استفاده از برخی روش‌های معمول در شناسایی کانی‌ها نظیر سختی، خاکه و استفاده از اسید به دلیل آسیب رساندن به گوهر ممنوع و در مقابل نقش برخی دیگر از پارامترها همچون ضریب شكست، طیف نوری، وزن مخصوص، مشاهدات میكروسكپی و خواص نوری پررنگ‌تر می‌شود.

آزمایشگاه گوهرشناسی:

شناخت گوهرها و روش استحصال، پی‌جویی و استخراج آن‌ها به علت ارزش، زیبایی، كمیابی و خصوصیات ارزشمند دیگر، از دیرباز موردتوجه انسان بوده است.

ازاین‌رو دغدغه اولیه یك گوهرشناس در درجه اول و در حال حاضر (به علت پیشرفت این علم و ساخت انواع غیرطبیعی و استفاده از انواع مشابه) شناخت گوهر و استفاده آن در جایگاه واقعی آن است.

در جهان امروز با توجه به پیشرفت علم و فنّاوری به‌منظور ساخت گوهرسنگ‌های مصنوعی و همچنین دادوستد گسترده گوهرسنگ‌ها شیوه کار گوهرشناسی متفاوت شده است و برای این منظور تشکیل نهادی برای تعیین اصالت گوهرسنگ اهمیت بسزایی دارد.

ازاین‌رو در سراسر جهان تعداد بی‌شماری آزمایشگاه‌های گوهرشناسی با کمک تجهیزات پیشرفته و تجربیات گران‌بها شکل‌گرفته‌اند تا بتوانند خود را با تغییرات و پیشرفت‌های جدید مانند روش بهبودسازی گوهرها، روش‌های جدید ساختن سنگ‌های قیمتی مصنوعی و موضوعات دیگر به‌روز نگاه‌دارند.

ازاین‌رو آزمایشگاه تخصصی گوهرشناسی زیر نظر سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در انستیتو گوهرشناسی گوهر ایرانیان با پیشرفته‌ترین تجهیزات از سال 1392 آغاز به کار نمود. در این آزمایشگاه ویژگی‌های مختلف گوهرسنگ نظیر وزن مخصوص، مشخصات نوری، شناخت ناخالصی‌های دروني و  مشاهدات میکروسکوپی زیر نظر کارشناسان زبده موردبررسی و شناسایی قرار می‌گیرند.

کارشناس آزمایشگاه:

مهندس مهدی اقبالی فازغ التحصیل رشته مهندسی معدن در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین دارای مجوز آموزشگاه گوهرشناسی و تراش سنگ های قیمتی از سازمان فنی و حرفه ای کشور در سال 1392 در خراسان رضوی می باشد. وی دوره های تخصصی گوهرشناسی در موسسه بین المللی گوهرشناسی آمریکا (GIA) را سپری کرده و موفق یه دریافت AJP از آن موسسه در سال 2014 گردیده است.

جهت دریافت اسامی فارغ التحصیلان موسسه GIA می توانید از لینک زیر استفاده کرده و مدارک دریافت شده را با جزئیات استعلام نمایید.

لینک استعلام