کد گواهینامه:

درباره ما

 

انستیتو گوهرشناسی گوهر ایرانیان بخش آزمایشگاهی شرکت آذران گوهر ایرانیان سناباد است.

این مجموعه در 26 اردیبهشت‌ماه 1392 بانام موسسه آموزشی گوهر ایرانیان طی پروانه شماره 2226/11 در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی ثبت گردید.

 

در ابتدای راه مجموعه باهدف آموزش گوهرشناسی و فن تراش گوهرسنگ پایه‌گذاری گردید، ولی به اقتضای شرایط، پس از مدت کوتاهی با مساعدت و همکاری مسئولین امر، در کنار خدمات ذکرشده، کارشناسی و صدور شناسنامه گوهرسنگ را نیز به مجموعه خدمات خود اضافه نمود. چنانکه از نیمه سال 1392 تا پایان سال 1395 بیش از 2800 مورد کارشناسی گوهرسنگ انجام پذیرفت و به طبع آن به همین تعداد شناسنامه گوهرسنگ صادر گردید.

 

در ابتدای سال 1396، همسو با تحولات جامعه گوهرشناسی ایران، این مجموعه نیز ساختار خود را از موسسه آموزشی به شرکت سهامی خاص تبدیل و با ثبت شرکت آذران گوهر ایرانیان سناباد، فعالیت‌های خود را در سه حوزه جدید توسعه بخشیده، پله‌های سعود در مسیر این تحول عظیم را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارد.

در این تحول شگرف، مجموعه در سه بخش، آزمایشگاه گوهرشناسی، خانه حراج گوهرسنگ و خانه صادرات فیروزه ایرانیان، فعالیت‌های خود را گسترش داده است.

 

در بخش آزمایشگاه گوهرشناسی، برای اولین بار در کشور، به همت دستان پرتوان کارشناسان داخلی این مرزوبوم، اقدام به تهیه و تنظیم شناسنامه دیجیتال جواهرات نموده، در همین راستا و به جهت همسوئی بیشتر با رشد جامعه گوهرشناسی ایران، وارد گردونه همکاری با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شده است.

در حل حاضر اداره استاندارد مشغول ممیزی و کالیبراسیون تجهیزات مجموعه بوده تا پس از اعطای پروانه، آزمایشگاه گوهرشناسی گوهر ایرانیان به جمع 4 آزمایشگاه همکار اداره استاندارد در کشور پیوسته، اجازه صدور گواهینامه استاندارد درزمینهٔ گوهرشناسی را دارا شود.

این فرایند ممیزی باعث رشد و توسعه فنی و تکنولوژیک تجهیزات و دانش فنی در مجموعه گردیده، قدم‌های ما را در کسب مدارک بین‌المللی کارشناسی استاندارد استوارتر می‌نماید.

 

در پایان لازم میدانیم این نکته را نیز متذکر شویم که مدیریت فنی مجموعه (جناب آقای مهندس محمدمهدی اقبالی) به جهت آگاهی از دانش روز گوهرشناسی در سطح بین‌المللی و همچنین آگاهی از آخرین متدهای کارشناسی گوهرسنگ، در سال 1393 دوره‌های تشخیص و کارشناسی گوهرسنگ‌های رنگی و الماس را در موسسه GIA آمریکا (معتبرترین و قدیمی‌ترین موسسه آموزشی گوهرسنگ در دنیا) گذرانده، موفق به کسب مدارک چهارگانه AGP گردیدند و در حال حاضر ایشان جزو کارشناسان مورد تائید موسسه  GIAآمریکا می‌باشند.