کد گواهینامه:
دوشنبه, 27 شهریور 1396 17:40

نام کنزیت برگرفته از جواهر شناس آمریکایی (جورج فردریک کنز) می باشد. وی موفق شد در سال ١٩٠۲ کنزیت را کشف کند. کنزیت یک سنگ سیلیکاتی است که در مناطق غنی از لیتیوم یافت می شود.

این کانی در طبیعت دارای رنگ های صورتی، یاسی، بنفش و بی رنگ می باشد. عامل رنگ دهنده ی این کانی حضور عنصر منگنز است. از بین رنگ های کنزیت رنگ صورتی پررنگ از محبوبیت و ارزش بالاتری برخوردار است؛ به همین دلیل با حرارت دادن سعی دارند به افزایش و بهبود رنگ کانی بیفزایند. لازم به ذکر است رنگ این کانی ثابت نیست و به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهد، در ضمن تابش نور خورشید باعث کمرنگ شدن رنگ این کانی می شود.

گاهاً کانی هایی مانند آمتیست، مورگانیت و توپاز با کنزیت اشتباه گرفته می شوند.

از تولید کنندگان بزرگ این کانی می توان به کشورهای برزیل، کانادا، مکزیک، سوئد، استرالیا، افغانستان، پاکستان، ماداگاسکار و برمه اشاره کرد.

اسامی دیگر:  اسپودومن صورتی.

دوشنبه, 27 شهریور 1396 17:39

نام این کانی از لغتFluorine  به معنی جریان داشتن گرفته شده است. از دیگر نامهای این کانی فلوسپار fluorspar،  fluoere است.

این کانی با ترکیب فلورید کلسیم caf2 در سیستم کوبیک متبلور می شود.

این بلور در رنگهای مختلفی از جمله سفید (نمونه خالص)، زرد، سبز، قرمز و آبی و نیز رنگارنگ دیده می شوند. گاهی پاره ای از رنگهای آن به قدری زیباست که یک گوهر گرانبها به حساب می آید. مثلا نمونه های بی رنگ آن می توانند با الماس و توپاز اشتباه گرفته شوند و یا نمونه های بنفش رنگ آن می توانند با آمیتیست یکی گرفته شود.

برخی رنگهای کمیاب آن مشابه رنگ لعل می باشند. سختی آن در جدول موس 4 است و با چاقو خراشیده می شود. جلای آن شیشه ای است و شکست صدفی دارد. این بلور شفاف تا نیمه شفاف می باشند. از دیگر خواص شاخص آن پدیده فلورسانس است که در برخی از نمونه های بلورین به رنگ آبی دیده می شود.

دوشنبه, 27 شهریور 1396 17:24

اين كاني معمولاً به صورت تك بلور ديده مي شود وتوده هاي بلورين دانه ريز يا درشت آن به وفور يافت مي شود.در حقيقت محل اصلي پيدايش توپاز پگماتيت هاي وابسته به توده هاي نفوذي اسيدي تا متوسط مي باشد ودر پگماتيت هايي كه غني از مواد فومرولي هستند اين كاني بهتر تشكيل مي شود. توپاز از سيالهاي فلئوداري تشكيل مي شود كه در طي مراحل پاياني انجماد سنگهاي آذرين سيليسي منشاء گرفته اند.توپاز در كاواك هاي گدازه هاي ريوليتي وپگماتيت هاي گرانيتي به ويژه در انواع قلع دار و رگه هاي هيدروترمالي نيز يافت مي شود و كاني هاي همراه آن تورمالين،بريل، كاستريت ،كوارتز،ميكا،فلدسپات،آپاتيت،بروكسيت،فلوريت وكاني هاي تنگستن مي باشد.فلزات رنگ زا در توپاز در انباشته هاي مختلف متفاوت است.

توپاز و جواهر سازی


برخی نمونه های توپاز به دلیل رنگهای زیبا، درخشندگی بالا، شکل کامل و از همه مهمتر تراش هنرمندانه و زیبای بلور بسیار جذاب می باشند. نگین توپاز معمولا با تراش زمرد گونه یا تراش قیچی وار مزین می گردد و نگین های توپاز بی رنگ با فرم تراش برلیانی تهیه می گردند. توپازها دارای ناخالصی های مختلف و زیادی هستند. پاره ای از این ناخالصی ها عبارتند از: آپاتیت، آکوامارین، بریل، برازیلیانت، کریزوبریل، سیترین، برلیان، فلوریت، کنزیت، اورتوکلاز، یاقوت سرخ و کبود، تورمالین و زیرکن.
بلور توپاز به دلیل رخ کامل به سختی تراش داده می شود، زیرا احتمال تورق آن وجود دارد و جلا دادن نگین های تراشیده شده و سوار کردن آنها بر روی پایه های فلزی مهارت و دقت هنرمندان جواهر ساز را نیاز دارد.
معروفترین توپاز یک نمونه به نام براگانزا می باشد که به وزن 1640 قیراط جزء جواهرات تاج پادشاه کشور پرتقال است و تا مدتها تصور می شد که یک برلیان بسیار درشت و بی نظیز باشد. نمونه زیبایس دیگری از توپاز در مجموعه گنجینه سبز (از مهمترین کلکسیونهای جواهرات) در شهر درسدن (Dresden) آلمان وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است. در موزه اسمیت زونیت واشنگتن نیز نگین های تراشیده بسیار زیبایی به معرض نمایش گذاشته شده است.

نگهداری توپاز


همچون سایر سنگهای قیمتی باید از توپاز در برابر خراشیده شدن و برخورد با اجسام نوک تیز محافظت کرد. همچنین باید از تماس آن با اسید سولفوریک که باعث تخریب شیمیایی کانی می شود جلوگیری کرد. توپاز را نباید در درجه حرارت های بالا قرار داد به عنوان مثال از قرار دادن توپاز در نزدیکی دستگاههای گرمایش باید اجتناب نمود. هیچ گاه نباید توپاز را در منزل با مواد پاک کننده آلتراسونیک تمیز نمود. بهترین روش برای تمیز نمودن توپاز در منزل شستشوی آن با آب گرم و صابون است.

دوشنبه, 27 شهریور 1396 17:24